Biz Kimiz

Fırat Racing

2017 yılında Fırat Üniversitesinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek amacıyla Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet CEBECİ ve Uçak Gövde Motor bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Burak TANYERİ öncülüğünde, ELSE ENERJİ A.Ş. ana sponsorluğunda ve IMECAR ELEKTRONİK teknik sponsorluğunda kurulmuştur.

Amacımız, Türkiye’deki ilk tekerden tahrik teknolojisi ve 4 teker çekiş sistemine sahip elektrikli aracı üretip bayrağımızı 20 farklı ülkede gerçekleşecek olan Formula Student Elektrik yarışlarında dalgalandırmaktır.

Elektronik diferansiyel yazılımları ile dört motor kontrolü, dünyada taşıt teknolojileri içerisinde saygın ve güçlü bir konuma sahip olmakla beraber tekerden tahrik teknolojisinde bütünleşik güç aktarım organları çalışmaları prestij ve önemini korumaktadır. Fırat Racing takımı tam da bu farkındalık ile bu teknolojide ülkemizin ilki olmayı amaçlayarak yazılım ve güç aktarım hesaplamaları ile ürün üretim teknolojisinde uzmanlaşan bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Aynı zamanda, bu proje bir çok öğrenci için ışık ve ilham kaynağı olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Takımda görev alan öğrenciler gerek takım içi uyumlu çalışma yetisi, farklı disiplinler arası çalışma, gerek profesyonel sunum becerileri, gerek yönetim, gerekse araştırma ve geliştirme, yenilikçilik ve kalite yönetimi, maliyet analizi, proje ve ürün dokümantasyonu ve risk kontrolü alanlarında deneyim kazanırlar ve gelişim imkanı elde ederler. Bu çalışmalar esnasında, üniversitelerde alınan teorik bilgiler böylesi çalışmalar sayesinde pratiğe dönüştürülmektedir.

Fırat Racing As ve Yedek olmak üzere iki ana koldan ve toplamda 21 öğrenciden oluşmaktadır. As ekip aracın temel bileşenleri üzerinde çalışmaktadır, aynı zamanda geleceğe dair sağlam adımlar atmak adına yıllar süren deneyimlerini ve bilgilerini yedek ekibe aktarmaktadır. Yedek ekip 9 kişiden oluşmaktadır, asil ekip ise 12 kişiden oluşmaktadır.