İçeriğe geç
Fırat Racing Logo

Formula Student

Formula Student, 1981 yılında Formula SAE (Society of Automotive Engineers) tarafından düzenlenmeye başlanmıştır. Uluslararası en nitelikli mühendislik yarışması olarak kabul edilmektedir. Günümüzde ABD, Almanya, İtalya, İngiltere, Brezilya, Hindistan, Avusturalya, Avusturya, Rusya, İspanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Japonya vb. ülkelerde düzenlenmektedir.

Formula Student

Yarışan takımlar 3’ü statik ve 7’si dinamik olmak üzere 9 alanda  yarışırlar. Katılımcılar yarışma için kendi araçlarını tasarlar. Class 2 için bu durum yeterlidir. Fakat Class 1’de yarışmak isteyen takımların tasarım aşamasından sonra araçlarını üretmeleri de gerekmektedir. Yarışmaya hazırlık süresince kural kitabına ve yarışmanın zaman sınırına uygunluk aranmaktadır.

Yarışmanın Kısımları ve Puanlama

Statik Etaplar

Maliyet ve Üretim​

Araç üzerinde bulunan her parçanın maliyeti belirtilmelidir. Tasarım aşamasında maliyet/performans oranını aşağıda tutabilecek tasarımlar bu bölümde takımlara ekstra puan kazandırmaktadır. Araç üzerindeki bir parçayı tedarik etme yada üretme kararları bu aşamada jüriye sunulur.

Maksimum puan: 100 puan

Formula Student - Cost and Manufacturing
Formula Student - Engineering Design

Mühendislik Tasarımı

Bu kısım yarış aracının mühendislik açısından tasarımını içerir, görsel tasarım ön planda değildir. Yarışmaya gelmeden önce hakemlerin incelemesi ve fikir edinmesi için 8 sayfalık kısa bir “Tasarım Raporu” jüriye sunulur. Yarışmada belli bir süre içerisinde (genellikle 45 dk – 1 saat) tasarım aşamasında verilen kararlar, uygulanan konseptler, bilgisayar destekli yapılan tasarım ve analizler bu kısımda yer alır. Öğrenciler jüri karşısında bu aşamada neyi neden yaptığının cevabını verir.

Maksimum puan: 150 puan

İş Sunumu

Bu bölümde profesyonel bir şirket mantığı ile jüriye bir iş sunumu gerçekleştirilir. Şirketinizin işleyişi ve stratejileri burada sunulur.

Maksimum puan: 75 puan

Formula Student - Business Plan

Dinamik Etaplar

Formula Student - Endurance

Dayanıklılık ve Verimlilik

Önceki tüm etapları geçen takımlar dayanıklılık yarışına katılmaya hak kazanır. Bu etapta 22 kilometrelik bir mesafe katedilir. 11 Km bir sürücü, 11 km ise diğer sürücü yarışır. İlk 11 km sonunda sürücü değişimi yapılır. Pist üzerinde araçlar birbirini ancak “geçiş bölgesi” adı verilen kısımlarda geçebilir. Önemli olan yarışı başarıyla en kısa sürede ve mümkün olan en az yakıt ile tamamlamaktır.

Maksimum puan: 250 puan

Skid-Pad

Bu etapta sürücü 15 metrelik daire çaplarına sahip 8 şeklindeki pistte 2
kez tur atar. Her sürücünün 2 deneme hakkı vardır. Amaç bu etabı en kısa sürede tamamlamaktır.

Maksimum puan:  Sürücülü 50 puan
                                 Sürücüsüz 75 puan

Fomula Student - Skid Pad
Formula Student - Autocross

Autocross

Bu etapta araç 800 metrelik bir pistte zig zaglı bir yolda hareket eder. Her sürücünün 2 deneme hakkı olduğu etapta amaç en kısa sürede tamamlamaktır.

Maksimum puan:  Sürücülü 100 puan
                                 Sürücüsüz 100 puan (DC)

Hızlanma

Bu etapta, araç başlangıçta durağan halde iken 75 metre uzunluğundaki bir düzlükte hızlanır. Her sürücünün 2 kez deneme hakkı vardır. Amaç bu etabı en kısa sürede tamamlamaktır.

Maksimum puan:  Sürücülü 50 puan
                                 Sürücüsüz 75 puan

Fomula Student - Acceleration
Formula Student Track Drive

Parça Sürücü(DC)

En yüksek sayıda dinamik nokta sağlayan pist sürüşü, Driverless Cup’taki
ana disiplinlerden biri olan mühendislik tasarım etkinliğinin yanında yer
alıyor. 10 turluk bir mesafede, arabalar uzun vadeli sürüş esnasında sürücü olmadan dayanıklılıklarını kanıtlamak zorundadır.

Maksimum puan: 200 puan


Verimlilik(DC)

Dayanıklılık yarışı sırasında yakıt tüketimi veya enerji tüketimi hesaplanır. Ancak, verimlilik puanını hesaplamak için kullanılan mutlak yakıt ve enerji
tüketimi değil, hıza göre tüketimdir. Amaç, verimlilik kategorisinde mümkün olduğunca yüksek puan almak için takımların dayanıklılık yarışmasında özellikle yavaş sürmesini önlemek içindir.

Maksimum puan: 75 puan

Formula Student - Efficiency