Formula Student

Formula Student Nedir

Formula Student, 1981 yılında Formula SAE (Society of Automotive Engineers) tarafından düzenlenmeye başlanmıştır.  Uluslararası en nitelikli mühendislik yarışması olarak kabul edilmektedir. Günümüzde ABD, Almanya, İtalya, İngiltere, Brezilya, Hindistan, Avusturalya, Avusturya, Rusya, İspanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Japonya vb. ülkelerde düzenlenmektedir.  

Yarışma statik ve dinamik etapların yanı sıra farklı sınıflardan da oluşmaktadır. Katılımcılar yarışma için kendi araçlarını tasarlar. Class 2 için bu durum yeterlidir. Fakat Class 1’de yarışmak isteyen takımların tasarım aşamasından sonra araçlarını üretmeleri de gerekmektedir. Yarışmaya hazırlık süresince kural kitabına ve yarışmanın zaman sınırına uygunluk aranmaktadır. Kural kitabı, pilotların güvenliğini sağlamaktadır ve araç için bir rehber niteliğindedir.

Yarışmanın Kısımları ve Puanlama

sökülmüş araba

Mühendislik Tasarımı (Engineering Design) (150 / 1000)

Bu kısım yarış aracının mühendislik açısından tasarımını içerir, görsel tasarım ön planda değildir. Yarışmaya gelmeden önce hakemlerin incelemesi ve fikir edinmesi için 8 sayfalık kısa bir “Tasarım Raporu” jüriye sunulur. Yarışmada belli bir süre içerisinde (genellikle 45 dk – 1 saat) tasarım aşamasında verilen kararlar, uygulanan konseptler, bilgisayar destekli yapılan tasarım ve analizler bu kısımda yer alır. Öğrenciler jüri karşısında bu aşamada neyi neden yaptığının cevabını verir.

Maliyet ve Üretim (Cost & Manufacturing) (100 / 1000)

Araç üzerinde bulunan her parçanın maliyeti belirtilmelidir. Tasarım aşamasında maliyet/performans oranını aşağıda tutabilecek tasarımlar bu bölümde takımlara ekstra puan kazandırmaktadır. Araç üzerindeki bir parçayı tedarik etme yada üretme kararları bu aşamada jüriye sunulur.

maliyet
Business-Presentation

İş Sunumu (Business Presentation) (75 / 1000)

Bu bölümde profesyonel bir şirket mantığı ile jüriye bir iş sunumu gerçekleştirilir. Şirketinizin işleyişi ve stratejileri burada sunulur.

Skid-Pad (75 / 1000)

Bu etapta sürücü 15 metrelik daire çaplarına sahip 8 şeklindeki pistte 2 kez tur atar. Her sürücünün 2 deneme hakkı vardır. Amaç bu etabı en kısa sürede tamamlamaktır.

skidpad
acceleration

Hızlanma (Acceleration) (75 / 1000)

Bu etapta, araç başlangıçta durağan halde iken 75 metre uzunluğundaki bir düzlükte hızlanır. Her sürücünün 2 kez deneme hakkı vardır. Amaç bu etabı en kısa sürede tamamlamaktır.

Autocross (100 / 1000)

Bu etapta araç 800 metrelik bir pistte zig zaglı bir yolda hareket eder. Her sürücünün 2 deneme hakkı olduğu etapta amaç en kısa sürede tamamlamaktır.

autocross
endurance

Dayanıklılık ve Verimlilik (Endurance & Efficiency) (425 / 1000)

Önceki tüm etapları geçen takımlar dayanıklılık yarışına katılmaya hak kazanır. Bu etapta 22 kilometrelik bir mesafe katedilir. 11 Km bir sürücü, 11 km ise diğer sürücü yarışır. İlk 11 km sonunda sürücü değişimi yapılır. Pist üzerinde araçlar birbirini ancak “geçiş bölgesi” adı verilen kısımlarda geçebilir. Önemli olan yarışı başarıyla en kısa sürede ve mümkün olan en az yakıt ile tamamlamaktır. Diğer etaplara kıyasla tüm yarışmanın en zor etabıdır. Az sayıda araç bu yarışı tamamlayabilmektedir.